Wahacze

Zawieszenie E60 stanowi z przodu podwójny wahacz poprzeczny znany z wielu modeli BMW. Dokładnie tak samo skonstruowane wahacze ma mi. E32, E34, E38 oraz E39. Z przodu są dwa wahacze na jedno koło: razem cztery, obydwa wahacze mają jeden sworzeń kulowy (przy kole) oraz jedną tuleję.

Pierwszy objawem zużycia wahacza są stuki. Stuki przy małych nierównościach, jeździe po drodze z płyt czy po prostu po zwykłych dziurawych drogach osiedlowych. Stukanie to zazwyczaj zależne jest od naciśnięcia pedału hamulca, czasami wzmacnia się przy hamowaniu, czasami osłabia.

Uszkodzona tuleja wahacza

Często w starym wahaczu uszkodzeniu ulega tuleja wahacza: wtedy stuki są bardzo głośne, można to sprawdzić na szparach na stacji diagnostycznej – zazwyczaj gołym okiem widać że tuleja jest za miękka i jej oś uderza o obudowę.

Uszkodzone sworznie wahacza

Uszkodzony sworzeń wahacza ciężko zdiagnozować na stacji diagnostycznej. Najlepiej sprawdzać sworzeń w warsztacie, po odkręceniu wahacza od strony tulei: od strony tulei bardzo łatwo zdemontować wahacz.

Jakie wahacze do BMW E60?

Najlepsze oczywiście są wahacze oryginalne z ASO lub Lemforder. Następnie bardzo dobrej jakości robi TRW, ostatnio coraz więcej osób chwali sobie wahacze firmy Meyle z dopiskiem „HD”.

Popularne na allegro stają się wahacze Teknorot sam jednak gdy miałem E39 nie miałem z nimi dobrych doświadczeń – jeden złapał luzy już po 15 000 km.

Regeneracja wahaczy

Istnieje wiele zakładów zajmujących się regeneracją wahaczy do BMW E60. Regenerowane wahacze są zdaniem wielu mechaników bardziej trwałe niż dobre zamienniki. Regeneracja wahaczy polega na wkładki wymianie sworznia wahacza od dołu. Wbrew obiegowej opinii żaden element od góry nie jest ucinany. Wyjmowana jest tylko dolna zaślepka, która jest zaprasowana. W przypadku ewentualnej awarii regenerowanego sworznia nie dojdzie do wypadnięcia sworznia z wahacza, gdyż sworzeń jest włożony od jego dołu. Wahacz mógłby „co najwyżej” dostać bardzo dużego luzu. Niektóre firmy regenerują tylko oryginalne wahacze BMW. Niestety część firm regeneruje również wahacze podrabiane. Koszt regeneracji jednego sworznia to około 60 zł. Oprócz naprawy sworznia często potrzebna jest wymiana tulei. Tuleje wahaczy wymienia się poprzez ich wprasowanie na prasie. Koszt wprasowania tulei to około 10 zł / sztuka. Natomiast koszt samej tulei Lemforder to około 170 zł za dwie sztuki. Tuleje są sprzedawane w kompletach (dwie do wahaczy górnych, dwie do wahaczy dolnych; lewy i prawy). Zamiast zwykłych tulei można zastosować poliuretanowe. Są one trwalsze, ale niezalecane do standardowego zawieszenia. Są zbyt twarde. Dobrze współgrają z zawieszeniem sportowym, obniżonym, utwardzonym.

Ile kosztuje wymiana kompletu przednich wahaczy?

W zależności od zakładu koszt wymiany 4-rech wahaczy to od 150 zł do 300 zł. Przy wymianie wahaczy warto zmienić również łączniki stabilizatora.

 

Opinie „Wahacze

  1. Mówią że Francuzy mają słabe zawieszenie. Ale fe francuzie zrobisz raz a w BMW/Audi lepiej wykupić stały abonament na warsztat bo inaczej bankrut heh

    • Guzik prawda. Miałem 3 francuzy i co z tego, że części tanie skoro co kilka miesięcy musisz coś robić w zawieszeniu? W BMW koszt części większy, ale zrobisz raz i jeździsz kilka lat nawet po naszych dziurawych drogach. W BMW zawieszenie jest wręcz pancerne w porównaniu do Peugeota/Citroena.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 27 = 33