Reflektory xenonowe

BMW E60 posiadają 3 rodzaje przednich reflektorów:

  • standardowe reflektory halogenowe
  • reflektory bixenonowe
  • reflektory bixenonowe skrętne, oznaczone nazwą DYNAMIC XENON

Jak rozpoznać czy daną E60/E61 posiada xenony?

W większości samochodów, jak i również w wielu modemach BMW bardzo łatwo rozpoznać czy dany egzemplarz posiada reflektory xenonowe czy nie. Jak? Jeśli posiada spryskiwacze reflektorów to jest xenon. Jeśli ich nie ma to samochód nie posiada reflektorów xenonowych. Zasada ta nie zda egzaminu w opisywanym modelu! Spryskiwacze reflektorów w E60/E61 umieszczone są w zderzaku pod klapkami… ale sęk w tym, że wersje bez xenonów również te klapki posiadają (chociaż spryskiwaczy nie!). Innymi słowy charakterystyczne „klapki” zakrywające xenon występują również (całkowicie fabrycznie) w wersji bez xenona! Jak więc rozpoznać, że dany samochód posiada reflektory halogenowe? Takie auto nie posiada reflektorów soczewkowych. Natomiast Dynamic Xenon rozpoznamy po charakterystycznym napisie na obudowie soczewki.

Xenon czy bi-xenon?

W E60 nie ma lamp z pojedyńczym xenonem (lampa xenonowa krótka + osobny reflektor do lamp długich). W E60 albo nie ma xenona, wtedy występują 2 żarówki halogenowe H7 55W; albo jest bixenon, czyli jeden palnik ksenonowy zarówno do świateł mijania (krótkich) jak i drogowych (długich).

Dynamic Xenon a standardowy biksenon

Różnica pomiędzy lampami Dynamic Xenon a bixenonami w E60 jest taka, że te pierwsze „skręcają” wraz z ruchem kierownicy. UWAGA: na postoju i podczas powolnej jazdy lampy Dynamic Xenon „skręcają” tylko w prawo aby nie oślepić pojazdów poruszających się lewym pasem ruchu podczas włączania się do ruchu.