Naprawa zawieszenia pneumatycznego

Do naprawy zawieszenia – w prawie każdy przypadku – niezbędne jest oprogramowanie umożliwiające odczyt błędów z komputera sterującego zawieszeniem. Bez niego można co najwyżej wymienić poduszki pneumatyczne, jeśli objawy ich usterki są jasne i klarowne. Komputer nie pomoże nam w przypadku nieszczelności w układzie.

Błąd Niveauregel inaktiv na zegarach

Z reguły oznacza przerwę w wiązce jednego z dwóch czujników poziomu (zawieszenie NIVO jest wyposażone w jeden czujnik przy lewym oraz jeden przy prawym tylnym kole); bądź taką awarie czujnika, że przestał wysyłać jakikolwiek sygnał do komputera NIVO. Za pomocą komputera odczytamy napięcie na czujnikach NIVO: ten na którym napięcie wyniesie zero Volt wymaga wymiany.

Samochód opada po dłuższym postoju

Najprawdopodobniej przyczyną problemu jest awaria poduszki pneumatycznej, tzn. miecha. Awarii uległa ta poduszka, po której stronie samochód bardziej opada. Wówczas naprawa zawieszenia pneumatycznego sprowadza się do wymiany poduszki na nową. Uwaga: niewielkie zmiany wysokości zawieszenia, szczególnie gdy temperatura mocno spada są całkowicie naturalne!

Opadanie samochodu może również (ale zdarza się to stosunkowo rzadko) być wywołane poprzez nieszczelność przewodów bądź ich połączeń.

Samochód długo się podnosi

Jeśli kompresor pompuje bardzo długo ale niewiele unosi się karoseria może to oznaczać jego awarię. Z reguły przy sprawnym NIVO uniesienie tyłu nawet po mocnym opadnięciu (np. po wizycie na podnośniku u wulkanizatora) trwa maksymalnie kilkadziesiąt sekund.

Zawieszenie „szaleje”

Jeśli samochód stoi nierówno, ale kompresor nie pompuje i nie ma błędu NIVO na zegarach, zapewne zacięciu/uszkodzeniu uległa dźwigienka czujnika.