Pneumatyczne zawieszenie Nivo

Każde BMW E61 wyposażone jest w tylne pneumatyczne zawieszenie Nivo. Jest to zawieszenie samopoziomujące, które automatycznie utrzymuje odpowiedni prześwit pojazdu przy tylnej osi; stały niezależnie od obciążenia. Dzięki obecności zawieszenia Nivo w E61 tył tego samochodu nigdy nie będzie „siadnięty”, nawet gdy w samochodzie będzie komplet pasażerów a bagażnik będzie załadowany ciężkimi przedmiotami.

Nivo w E61 nie jest awaryjne. Najczęściej jeśli pojawia się napis „level control system failure” to mechanicy wymieniający elementy zawieszenia uszkodzili wiązkę albo czujnik poziomu NIVO. Nowy czujnik kosztuje kilkaset złotych a po jego wymianie wymagana jest kalibracja na komputerze.

Poduszki pneumatyczne

Poduszki pneumatyczne mają określoną żywotność. Oryginalne wytrzymują około 200 000 km i ponad 10 lat. Poduszki pneumatyczne czasami ulegają od razu całkowitej awarii: wtedy zastajemy samochód całkowicie opadnięty nawet po krótkim postoju albo poprostu są lekko nieszczelne: auto mocno opada po kilku dniach stania.

Koszt nowej oryginalnej poduszki to 1500 zł. Niezłej jakości poduszka pneumatyczna BMW E61, ale zamiennik kosztuje połowę mniej. Jeśli poduszki są stare zawsze wymieniamy od razu dwie!

Czujniki NIVO

W E61 są dwa czujniki położenia. Jeden dla lewego koła, drugi dla prawego. Każdy z tych dwóch czujników posiada 3 piny:

 • PIN na który komputer podaje stałe napięcie 5V
 • PIN masowy
 • PIN z którego komputer odczytuje wartość napięcia w zależności od wysokości zawieszenia (im wyżej znajduje się dane koło pojazdu tym wyższe napięcie jest przekazywane do komputera.

Wyjątkiem są samochody wyposażone w reflektory ksenonowe. W takich autach czujnik po prawej stronie jest czujnikiem podwójnym (6 pinów).

W prawidłowo działającym aucie, obydwa NIVO czujniki powinny pokazywać napięcie w okolicach 2V (do sprawdzenia np. w INPA). Wartości napięcia dla obydwu kół nie muszą być takie same! Czujniki posiadają pewną tolerancję. Ważne jest by była identyczna wysokość zawieszenia po każdej ze stron.

Opinie „Pneumatyczne zawieszenie Nivo

 1. Czy to prawda, że Nivo może rozładowywać akumulator? Czy pompuje zawieszenie gdy jest zimno silnik wyłączony a samochód stoi?

  • Mam E61 początek 2007 przd liftem od około pół roku .
   Nigdy nie zdarzyło się tak ,żeby kompresor sam z siebie bez uruchomionego silnika zaczął pompować .
   Jednak zauważyłem ,że po przejechaniu dużych nierówności kompresor czasem dopompowuje . Wyłaczenie silnika w tym momencie nie wyłacza kompresora …….musi sobie dopompować tyle ile trzeba i sam się wyłaczy ….trwa to dosłownie 3-4 sekundy .
   Zatem nie wydaje mi sie aby kompresor rozładowywał aku przed uruchomieniem .

 2. E61 młode auta nie lepiej założyć używany miech z anglika z 2009 roku? Te wszystkie zamienniki, nawet oryginaly z ASO nie są tak dobre jak to co idzie na pierwszy montaż.

 3. Świeci mi się komunikat Niveauregel. inaktiv pod zegarami. Zawieszenie działa ok nawet się pompuje gdy się załaduje coś cięższego do bagażnika. Pytanie czy można z tym jeździc? Bo akuratnie nie mam czasu na naprawę tego w tym miesiącu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

95 − = 86