Aktywny tempomat

Tempomat aktywny to w E60 jedna z wielu opcji wyposażenia, która w innych samochodach wchodzi do produkcji o wiele później niż w E60. Na czym polega działanie owego tempomatu:

Tradycyjny tempomat ma za zadanie utrzymanie zadanej prędkości: tak również możemy ustawić tempomat aktywny w E60. Ustawiamy np. 130 km/h i tyle właśnie jedzie nasz samochód. Niezależnie czy jest pod górkę czy jedziemy po płaskim. Tradycyjny tempomat natomiast nie hamuje oprócz hamowania silnikiem (jeśli jedziemy z góry możemy mieć ustawione 60 km/h a w rzeczywistości jedziemy 100 km/h). Jeśli zachodzi taka konieczność, odpowiednio redukuje biegi (w aucie z automatem).

Określenie aktywny tempomat to określenie tempomatu, który dodatkowo potrafi utrzymywać określoną odległość pomiędzy poprzedzającym pojazdem.

W E60 występują 3 rodzaje tempomatów:

Zwykły, tradycyjny tempomat

Tu ustawiamy jedynie prędkość.

Tempomat aktywny z funkcją hamowania – nr opcji S541A ACTIVE CRUISE CONTROL Adaptive Cruise Control

Możemy ustawić maksymalną prędkość oraz odstęp od poprzedzającego pojazdu. Tempomat ten potrafi również hamować, jednak nie do zera! Nie potrafi zatrzymać samochodu!

Prędkość ustawiamy km/h a odstęp jest 4-ro stopniowy i zależy od prędkości (im wyższa prędkość tym automatycznie odstęp staje się większy, jeśli prędkość maleje odstęp również maleje).

Tempomat aktywny z funkcją hamowania i start & stop (jedynie skrzynie automatyczne!), nr opcji 5DF Active Cruise Control STOP&GO – opcja występuje jedynie w E60/E60 LCI

Tu działanie tempomatu jw. ale z tą różnica, że samochód potrafi samodzielnie zatrzymać się i wystartować.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + 2 =