Filtr cząstek stałych – zwany również FAP lub DPF – występuje w dieslach E60/E61 spełniających rygorystyczną normę czystości spalin EURO4.
Zatkany filtr cząstek stałych może być bezpośrednią przyczyną mi. uszkodzenia turbosprężarki, która będzie musieć „pompować” wyższe ciśnienie niż normalnie. Długotrwała jazda w takim stanie doprowadza również do większego życia całego silnika oraz zasadniczo podwyższa zużycie paliwa.
Z kolei zapchanie się DPF może mieć swoje źródło w „lejących” wtryskach, które podają zbyt dużo paliwa do komory spalania bądź awarii turbosprężarki, której zużyte łożyska powodują przedstawianie się oleju do układu dolotowego (uwaga: grozi również tzw. rozbieganiem się silnika!).
Rozrzedzanie oleju przez DPF
Sterownik ECU sterujący pracą silnika jest tak napisany, że gdy wykryje zatkany filtr (na podstawie wskazań z czujników ciśnienia) podejmuje próbę jego wypalania. Jeśli próba nie podejmie się podejmuje następnej i następnej… jest to o tyle groźne, że nadmiarowa dawka paliwa podawana w procesie wypalania prowadzi do przedostawania się oleju napędowego do oleju silnikowego co prowadzi do rozrządzenia się oleju. Zjawisko jest bardzo groźne. Duża ilość paliwa w oleju silnikowym może doprowadzić do jego zatarcia. Jeśli w Twoim dieslu przybywa więc oleju nie ignoruj tej sytuacji!
Czy każde E60 ma filtr cząstek stałych?
Do połowy 2005 roku DPF był opcją w E60. W samochodach eksploatowanych w Niemczech dużo osób jednak go zamawiało jako opcję by uzyskać możliwość wjazdu do centrum dużych miast oraz zmniejszyć opłaty.
Wszystkie E60 z drugiej połowy 2005 roku mają filtr DPF.
DPF sprawia, że spaliny diesla nie są już rakotwórcze, ale jest zmorą wielu posiadaczy diesli z dużym przebiegiem. Wielu użytkowników takich samochodów decyduje się na usunięcie filtra. Po usunięciu filtra DPF przy mocnym przyśpieszaniu pojawia się czarny dym za naszym autem. Usuwanie filtra cząsteczek stałych wiąże się nie tylko z jego fizycznym wycięciem, ale także ze zmianą w jednostce sterującej silnikiem ECU.
Podstawa to dbać o poziom oleju! Jak oleju ubywa np. przez turbo to natomiast turbo wymienić (turbin o zmiennej geometrii się nie regeneruje!) albo za małe ciśnienie sprężania i trzeba robić głowicę, bądź nie życzę pierścienie!
A jak oleju obywa to wszystko to leci do DPF…
Normalnie jak się dba o silnik to DPF w BMW wytrzymuje 300-400 tysięcy i potwierdzi to wiele mechaników.